Завърши 52-то издание на Балканиадата в Тиват, сребро и бронз за България …….

След ожесточена борба между участниците в първенството и пет проведени гонки за участващите класове, с гордост можем да поздравим българският ни национален отбор с победата която донесе за Родината ни . С един сребърен медал за Мариела Николова , представителка на клас Лазер Радиал – жени и бронзов медал за Иво Тодоров , състезавал се в клас Лазер Стандарт , България за пореден път доказа , че е силен противник . Националния ни тим се състоя от 28 представителя, от които :

Клас Оптимист Момчета: Мариян Шангов, Тодор Тузлуков, Иван Найденов, Александър Вангелов, Владимир Пинков, Георги Маноилов, Виктор Станоев, Калоян Калчев, Мартин Митев, Филип Станоев, Христо Калчев

Оптимист Момичета: Божидара Бозовайска, Рози Кънева, Кемала Парушева, Адриана Петкова, Цвета Кирчева

Клас Лазер Радиал – жени: Мариела Николова

Клас Лазер Радиал – мъже: Мартин Пенев и Любен Тодоров

Клас Лазер Стандарт: Иво Тодоров, Златко Атанасов, Иво Филчев, Даниел Николов

Клас Лазер 4.7 Младежи: Радослав Гавраилов, Клемент Съръстов и Даниел Йорданов

Клас Лазер 4.7 Девойки: Станислава Тодорова и Диана Маркова

В класирането на клас Laser 4.7 малко не достигна на Диана Маркова и Радослав Гавраилов да спечелят отличия , те заеха 7 и 8 позиция в общото и четвърти при девойките и младежите . При Оптимистите 9 състезателя влязоха в Gold fleet (1-53) -12 Виктор Станоев , 16 Мариян Шангов, 19 Георги Маноилов, 23 Иван Найденов , 32 Цвета Кирчева, 34 Тодор Тузлуков, 40 Владимир Пинков, 44 Мартин Митев, 47 Александър Вангелов . 3 от тях се поместиха в Топ 20 – Виктор Станоев 12-ти, Мариян Шангов 16-ти и Георги Маноилов 19-ти . 10 годишната представителка от ЯК “Кап.Г.Георгиев” – Цвета Кирчева е шеста в U12.
52nd Balkan & Opening Sailing Championship се проведе в периода 6-11 Септември в Тиват , Черна гора . В шампионата се включиха състезатели от 7 държави , от които Гърция, Румъния, България, Сърбия, Хърватска, Турция и Канада.

Крайно класиране:

Optimist (105 участника)
Gold fleet

1 Димитриос Битрос (Гър)
2 Йосип Тафра (Хърв)
3 Александрос Пиперакис (Гър)
—-
12 Виктор Станоев
16 Мариян Шангов
19 Георги Маноилов
23 Иван Найденов
32 Цвета Кирчева
34 Тодор Тузлуков
40 Владимир Пинков
44 Мартин Митев
47 Александър Вангелов

Silver fleet

57 Христо Калчев
59 Адриана Петкова
61 Кемала Парушева
62 Калоян Калчев
67 Божидара Бозовайска
71 Рози Кънева
90 Филип Станоев

Laser 4.7 (26 участника)

1 Никола Голубович (Черна гора)
2 Георгиос Пападакос (Гър)
3 Ясонас Кефалонитис (Гър)
—-
7 Радослав Гавраилов
8 Диана Маркова
10 Даниел Йорданов
14 Станислава Тодорова
15 Клемент Саръстов

Laser Radial (16 участника)

1 Ебру Болат (Рум)
2 Данило Йончич (Черна гора)
3 Николаос Гионис (Гър)
—-
4 Мариела Николова
10 Любен Тодоров
11 Мартин Пенев

Laser Standard (14 участника)

1 Миливое Дукич (Черна гора)
2 Леонидас Алигизакис (Гърция)
3 Карим Филах (Канада)
—-
4 Иво Тодоров
9 Иво Филчев
10 Даниел Николов
11 Златко Атанасов

Photo credit by Duško Miljanić
Използвани са цитати от Nauticabull.com