With 11 completed races in the water area of ​​the Gulf of Varna, completed the National Championship for Olympic Class in Varna ………

The last 3 races have formed the final standings in the National Championship for Olympic classes in Varna, performing 11 series for the three racing days for the Laser Standard, Laser Radial, Finn and 470 classes. In the first race day more than 90% of nearly 60 participants from 9 Bulgarian clubs started. The event is organized by Bulgarian Sailing Association, hosted by SC Black Sea Briz Varna.

Final Ranking:

Laser Standard, total (8 racers)  LS_DAY3

Ivo Todorov (OMK Nessebar 2000)
Luben Tenekedzhiev (YC Port Bourgas)
Ivo Filchev (SC Black Sea Briz Varna)
Zlatko Atanasov (OMC Nessebar 2000)
Daniel Nikolov (SC Black Sea Briz Varna)
Krasimir Naumov (YC Port Bourgas)

Laser Standard, Youth (3) LS_GRUPI

Luben Tenekedzhiev (YC Port Bourgas)
Ivo Filchev (SC Black Sea Breeze Varna)
Nikolay Tsenov (SC Black Sea Briz Varna)

Laser Standard Men (5)

Ivo Todorov (OMK Nessebar 2000)
Zlatko Atanasov (OMC Nessebar 2000)
Daniel Nikolov (SC Black Sea Briz Varna)

Laser Radial, total (17 racers) LR_DAY3

Mariela Nikolova (SC Black Sea Briz Varna)
Clement Sarastov (YC Port Bourgas)
Radoslav Gavrailov (YC Cap. G. Georgiev Port Varna)
Martin Penev (MK Balchik)
Diana Markova (OMC Nessebar 2000)
Yoana Todorova (YC Cap. G. Georgiev Port Varna)

Laser Radial, Girls (4) LR_GRUPI_1

Diana Markova (OMC Nessebar 2000)
Yoana Todorova (YC Cap. G. Georgiev Port Varna)
Stanislava Todorova (YC Port of Bourgas)

Laser Radial, Junior Junior (5)

Daniel Yordanov (OMC Nessebar 2000)
David Binev (YC Port of Bourgas)
Mikhail Berberov (YC Cap. G. Georgiev Port Varna)

Laser Radial, Seniors (6)

Clement Sarastov (YC Port Bourgas)
Radoslav Gavrailov (YC Cap. G. Georgiev Port Varna)
Lyuben Todorov (OMC Nessebar 2000)

Finn, total (13 competitors) FINN_DAY3

Mikhail Kopanov (YC Port of Bourgas)
Dimitar Vangelov (Nessebar Yacht Club)
Anastas Petrov (OMC Nessebar 2000)
Svetlin Popov (SC Black Sea Breeze Varna Varna)
Stoil Stoilov (YSK Nessebar 2009)
Nikola Kobarelov (YC Chernomorets Burgas)

Finn, Youth (5)

Svetlin Popov (SC Black Sea Breeze Varna Varna)
Nikola Kobarelov (YC Chernomorets Burgas)
Veselin Yovchev (OMC Nessebar 2000)

Finn Men (8)

Mikhail Kopanov (YC Port of Bourgas)
Dimitar Vangelov (Nessebar Yacht Club)
Anastas Petrov (OMC Nessebar 2000)

470 total (10 crews) 470_DAY3

Yana Vasileva / Ivaylo Angelov (OMC Nessebar 2000)
Alexander Lazarov / Tihomir Totev (SC Black Sea Breeze Insurance Company Varna)
Vladislav Marinov / Dimitar Vangelov (OMC Nessebar 2000)
Viliana Dimitrova / Todor Slavov (YC Cap. G. Georgiev Port Varna / VK Sineva Varna)
Atanas Radev / Tihomir Popov (YC Port of Bourgas)
Tsvetoslav Mavrodiev / Veselin Mashkarov (SC Black Sea Breeze Varna)

470, young people (4) 470_GRUPI

Vladislav Marinov / Dimitar Vangelov (OMC Nessebar 2000)
Viliana Dimitrova / Todor Slavov (YC Cap. G. Georgiev Port Varna / VK Sineva Varna)
Sava Sarastov / Martin Garov (YC Port Bourgas)

470 Men (6)

Yana Vasileva / Ivaylo Angelov (OMC Nessebar 2000)
Alexander Lazarov / Tihomir Totev (SC Black Sea Breeze Varna)
Atanas Radev / Tihomir Popov (YC Port of Bourgas)

Photos: bulsaf.bg