Just a day before the end of the Port Burgas Cup Bulstrad 2019 Regatta, Burgas competitors occupied the temporary standings ….

Earlier today was the start of the offshore race with the distance Burgas – Nessebar – Sv. Ivan – Burgas (38 NM), in which in the class of fast yachts – ORC A and IRC 1, continued its leadership the yacht Krone 1 with skipper Mikhail Kopanov of the Yacht Club “Port Burgas”, “despite the protest yesterday , from the crew of Espresso Martini regarding the use of an engine by the crew of Krone 1 after being stranded in the shallows around St. Anastasia Island. The protest was rejected due to procedural failure to file. ” (quote, from Nauticabull.com).

For the second consecutive day, the representatives of the yacht LZ yachting 1991 with skipper Lachezar Bratoev from the Bavaria yachts Varna and the Windwalker – Alexander Alexandrov from YSC NESSEBAR 2009 occupy the second and third positions in the provisional standings.
The situation in the ORC B class is quite dynamic – the yacht Nord Bourgas (Georgi Kaloyanov, YC Chernomorets Burgas), lead in the ranking, leaving behind the yacht Muson and yesterday’s leader Wasabi Dentaprime with skipper Valentin Nikolov, YC Chernomorets Burgas.

In IRC 1, the Wasabi Dentaprime crew from YC Chernomorets Burgas today reached 2nd place in the leaderboard after Krone 1. “The fastest on the distance Burgas – Nessebar – St. Ivan – Burgas (38 NM) was again the crew of Windwalker (Alexander Alexandrov, YSC NESSEBAR 2009), which passed the race in 5 hours 58 min. 31 sec., Average speeds above 6 knots. “(Quote from Nauticabull.com).

At IRC 2 continues to lead on day three – Nord Bourgas, followed by Akshaena with skipper Rumen Nikitov, YC Chernomorets Burgas and Srebrena, Dimitar Filipov, SC Pontos Varna.

For the last day of the 26th edition of the sailing regatta Port Burgas Cup Bulstrad 2019, the organizers have prepared a one-hour seminar on “International rules, protests”. The starts of races are at 11 o’clock. The regatta is organized by YC Port Burgas, Bulstrad Vienna Insurance Group, Port Burgas and Burgas Municipality.

ORC A ORC-A_T-1

1 Krone One (Mikhail Kopanov, YC Port of Bourgas)
2 LZ yachting 1991 (Lachezar Bratoev, YC Bavaria Yachts Varna)
3 Windwalker (Alexander Alexandrov, YSK Nessebar 2009)

ORC B  ORC-B_T-1

1 Nord Bourgas (Georgi Kaloyanov, YC Chernomorets Burgas)
2 Muson (Ilian Tenekedzhiev, YC Port of Bourgas)
3 Wasabi Dentaprime (Valentin Nikolov, YC Chernomorets Burgas)

IRC 1 IRC-1_T-1

1 Krone One (Mikhail Kopanov, YC Port of Bourgas)
2 Wasabi Dentaprime (Valentin Nikolov, YC Chernomorets Burgas)
3 Windwalker (Alexander Alexandrov, YSK Nessebar 2009)

IRC 2 IRC-2_T-1

1 Nord Bourgas (Georgi Kaloyanov, YC Chernomorets Burgas)
2 Akshaena (Rumen Nikitov, YC Chernomorets Burgas)
3 Srebrena (Dimitar Filipov, SC Pontos Varna)

Schedule :

August 4, Sunday

09: 00-10: 00 Seminar International Rules, Protests

11:00 Inshore races

Closing ceremony of the regatta – TBA

This article uses quotes from : Nauticabull.com