New 4 races and Medal Race for top 10 fill Day Two of the regatta “Memories S3S”…..

Just at 6 pm Bulgarian time / 6:00 pm Greek and 4:00 pm Spanish /, 2nd racing day of the “Memories S3S” virtual regatta starts, for competitors from Greece, Bulgaria, and Spain.
Yesterday the participants were divided into 2 fleets – Gold / 20 / and Silver / 24 /. The first 10 successfully completing the four races, are competed in the Medal Race.
The first start at 6 pm was for the Silver fleet, which included:

from Bulgaria:

1 Gergana Georgieva
2 Radina Kirova
3 Radoslav Gavrailov
4 Vladimir Kostov
5 Kircheva, Tsveta
6 Daniel Cenov
7 Rosen Mateev
8 Borislav Nikolov
9 Boris Tsankov
10 Petar Kosturkov
11 Niki Vasilev (Coach)
12 Boyana Bachvarova

From Spain:

1 Georgii Krivosheev
2 Gabriel Martin Meneses
3 Lorena Carrillo
4 Carlota Lopez

From Greece:

1 Xylomenou Thelxi
2 Nikolay Ivanov (Coach)
3 Jonh Karaviotis
4 Antonia Michail
5 Stamatis Gryparis (Coach)

The Gold fleet includes:

from Bulgaria:

1 Hristo Mladenov
2 Alexandar Ganev
3 Andrea Kirova
4 Boyana Kosturkova
5 Vasil Manev
6 Mihail Berberov
7 Yoana Todorova
8 Roko Koko
9 Nikola Georgiev
10 Kalin Georgiev

From Spain:

1 Escuder Diez, Pedro
2 Irene Tamayo Baez
3 Giovanni Cabrera
4 Victor Kateliev
5 Oscar Alonso Rodriguez
6 Samuel Sanchez

From Greece:

1 Leo Dounias
2 Stratis Michail
3 Yannis Gryparis
4 Danai Printezi

After 4 races the results are as follows:

1 Oscar Alonso Rodriguez – ESP
2 Samuel Sanchez – ESP
3 Escuder Diez, Pedro – ESP
4 Hristo Mladenov – BG
5 Giovanni Cabrera – ESP
6 Victor Kateliev – ESP
7 Nikola Georgiev – BG
8 Mihail Berberov – BG
9 Leo Dounias – GR
10 Vasil Manev – BG

These are also the first 10 to continue the medal race.

Rest of the ranking:

14 Kalin Georgiev
16 Yoana Todorova
17 Boyana Kosturkova
18 Andrea Kirova
19 Alexandar Ganev
20 Roko Koko
26 Petar Kosturkov
28 Niki Vasilev (Coach)
29 Daniel Cenov
30 Boris Tsankov
31 Vladimir Kostov
32 Radina Kirova
35 Radoslav Gavrailov
37 Borislav Nikolov
38 Rosen Mateev
41 Gergana Georgieva
43 Tsveta Kircheva
44 Boyana Bachvarova